Drodzy Europejczycy

1613782_419941648151372_160076454_nAleksandra Kovaleva

Chciałabym zaapelować do europejskich dyplomatów i polityków – choć w zasadzie nie wiem dlaczego. Wiem, że nigdy nie przeczytają tego tekstu, niemniej – i tak chcę go napisać.

Więc, drodzy Europejczycy, jako aktywistka kijowskich protestów, chciałabym coś wyznać. Nigdy nie lubiłam słowa “Euromajdan” (‪#‎Євромайдан). Szczególnie dlatego, że od ponad dwóch i pół miesiąca protesty nie mają nic wspólnego z Europą, czy Unią Europejską.

Dwa miesiące temu wciąż byłam w stanie usprawiedliwić owo “euro” oznaczające “europejskie” wartości. Choć w zasadzie chodzi o wartości uniwersalne, ogólnoludzkie, które z czasem zostały przywłaszczone przez Europę, odróżniającą się w ten sposób od Rosji, Białorusi i innych “Korei Północnych” gdzieś w Azji.

Jednak dzisiaj idea “wartości europejskich” upada jako argument. Przeskoczyliśmy “europejskie” wartości. Bo jakoś nie mogę sobie wyobrazić Europy, w której ludzie zdolni byliby walczyć i ginąć za wolność i godność. Wartości te nie mają racji bytu w niemrawej, dobrze nakarmionej Europie.

Mieszkałam w Europie, widziałam wiele europejskich protestów. Od pierwszych dni “cywilizowani” mieszkańcy Europy niszczyli witryny sklepów, podpalali samochody, a przede wszystkim – kradli na potęgę. Ukraińcy na Majdanie pokojowo stali na mrozie przez długie miesiące, mimo drakońskich działań władz. Powiedzcie mi – kto ma większe prawo, by nazywać się człowiekiem cywilizowanym? My, czy wy? Nie rozumiem, jak wy – drodzy europejscy politycy – śmiecie w ogóle mówić o ekstremizmie na Ukrainie.

Wracając do europejskich protestów – dochodzę do wniosku, że niemal wszystkie wasze protesty wyzwalane są przez jeden czynnik. Pieniądze. Europejczykom zawsze brakuje pieniędzy. Dla pieniędzy wychodzą na ulice; dla pieniędzy niszczą samochody;  a nawet ich ciche niezadowolenie dotyczy kwestii pieniędzy. Wygląda na to, że pieniądz stał się najważniejszą “europejską” wartością.

Gdy na Ukrainie ludzie umierają, walcząc przeciw niesprawiedliwości, walcząc o zwykłą, ludzką godność – w Europie już dawno o godności zapomniano. Nie dlatego, że Europejczycy jej nie mają, ale dlatego, że jej nie potrzebują. Nie używają jej. Godności już nie ma.

Tak więc – drodzy europejscy politycy – dlaczego uważacie, że macie prawo uczyć nas czegokolwiek? Obecne okropieństwa pokazały nam w końcu ile jesteście warci.

Na Majdanie stoją obecnie różni ludzie – inteligenci, przedstawiciele małego i średniego biznesu, pozostałości ukraińskiej klasy średniej, studenci i mieszkańcy wsi – którzy wywarli na mnie największe wrażenie. Młodzi i starzy – za co umierają? Za sprawiedliwość i wolność. W XXI wieku, w środku Europy. Za cholerną sprawiedliwość i wolność. I nie jest w tej chwili ważne kto zaczął, kto ma rację, a kto jej nie ma, nie jest ważne, czy to wszystko ma jakiś sens. Potwór wysyła czołgi przeciw cywilom, wojsko strzela do kobiet, a ludzie ze wsi, którzy nigdy wcześniej nie interesowali się polityką, przyjeżdżają do obcego miasta ze swoimi widłami i szpadlami, by umrzeć tutaj za jakąś efemeryczną godność i jakąś teoretyczną wolność, o których Europa już dawno zapomniała. Powiedzcie mi, czy waszych europejskich mieszczan byłoby stać na coś takiego?

Oczekujemy, że nałożycie sankcje na naszych potworów, jednak nie chcecie ich nałożyć. Ostatecznie – wasza gospodarka jest w kłopotach, a pieniądze naszych oligarchów pomogą wam przetrwać. A wy – drodzy europejscy politycy – nie przejmujecie się tym, że pieniądze te zostały ukradzione Ukraińcom, w tym również mi.

Jednocześnie nie zauważacie prostego faktu – że sami przywiedliście waszą gospodarkę do upadku, starając się ożywić martwy system bankowy kolejnymi pożyczkami. Wy jesteście winni waszego kryzysu, nie Ukraińcy. Bierzecie kradzione pieniądze z rąk Ukraińskich gangsterów, a gdy Ukraińcy mówią: “O co chodzi, drodzy Europejczycy? Bandyci mordują nas z powodu tych skradzionych pieniędzy, które trzymacie w swoich bankach” – to nawet wtedy nie potraficie zamrozić ich kont. Nie wspomnę już nawet o zwróceniu pieniędzy. Kim wy w ogóle jesteście?

Janukowycz pieprzy was przez cały czas. Pieprzy również i nas, ale my przynajmniej próbujemy się opierać. Tym czasem wy – drodzy europejscy politycy – chyba nawet to lubicie. W przeciwnym razie nie zajmowalibyście się jedynie nawoływaniem do dialogu z tym zbirem. Wiecie przecież, że dwa razy siedział w więzieniu, spędził wiele lat wśród złodziei i morderców, a jego osobowość stoczyła się do poziomu psychopaty (nie wspomnę nawet, że odsiadywał wyroki za rzeczywiste przestępstwa). Wiecie co zrobił w Doniecku po swojej odsiadce. A mimo to opowiadacie o negocjacjach pokojowych. Potwór morduje ludzi, a wy opowiadacie, że został legalnie wybrany. Nie wspomnę o łapówkach i pogwałceniach wolności wyborów. Zwrócę jedynie uwagę na fakt, że i Hitler został legalnie wybrany. Że za czasów Stalina też były “wybory.” Ups, o czym ja w ogóle mówię? Przecież z tymi dwoma też mieliście swoje układy, prawda? I to bez mrugnięcia okiem. Macie duże doświadczenie we współpracy z rozmaitej maści dyktatorami.

Na Ukrainie mówimy, “mądrość przychodzi z wiekiem, ale czasem wiek przychodzi bez mądrości”. Czasami – i tak jest w waszym przypadku – z wiekiem przychodzi stagnacja. Europo – jesteś za stara. Mentalnie, historycznie. Od stu lat nie potrafisz się ruszyć, drzemiąc w swoim ciepłym i wilgotnym bagienku wygody. Dawno, dawno temu walczyłaś o wolność / równość / braterstwo, po to, by zaraz spocząć na laurach. Przez lata jednak laury zgniły, a ty wciąż siedzisz w miejscu. Tam, gdzie kiedyś były wartości, dziś są tylko interesy i udawana lojalność wobec wzrastających dyktatur. Śpicie w swojej wygodzie. Wygoda to dobra rzecz – naprawdę cieszę się, że możecie sobie na nią pozwolić. Co nie zmienia faktu, że wciąż – śpicie.

Jesteście zbyt starzy, zbyt ślepi by widzieć, co się dzieje i zbyt głusi, by słyszeć krzyk. Nie jesteście w stanie ruszyć dupy. Przede wszystkim jednak – nie pomożecie nikomu, o ile nie przyniesie to wam korzyści, a mimo to udajecie ważniaków i oczekujecie szacunku. Tak czynią zgorzkniali starcy. Pijcie więc swoje dobre wino, jedzcie ekologiczne produkty, zmieniajcie samochody co pięć lat i – broń Boże – nie ruszajcie dupy z miejsca.

I nie zapomnijcie oskarżyć mnie o dyskryminację ze względu na wiek.

W czasie gdy wy miotacie się udając że coś robicie – powstaje nowy kraj. Powstaje w zmaganiach o prawdziwe wartości. A gdy powstaniemy (z wami, czy bez was), z przyjemnością zaprosimy was tutaj i pokażemy wam – drodzy europejscy politycy – jak wyglądają prawdziwe, ludzkie wartości.

P.S.

Często jeżdżę do Europy. I zawsze odczuwam tam, że jestem Ukrainką. To nie jest fajne. Co byście nie powiedzieli, fajniej byłoby mi być Francuzką, Angielką, Włoszką, czy Niemką. Ukraina? Koło Rosji? Wódka, bałałajka? Europejczycy potrafią pokazać, jak niefajnie jest być Ukraińcem. “U was na Ukrainie nie ma normalnego sera,” “Jak możecie pić takie ohydne wino?,” “Jak wy żyjecie bez normalnego mięsa?,” “Ta wasza korupcja – katastrofa,” “Boże, samochody macie takie drogie, a facetów takich brzydkich,” “Jak sobie dajecie radę z takimi strasznymi drogami?” Oto co mówią obywatele Europy i mają rację. A ja mogę jedynie przytaknąć ze smutkiem i czuć się jak reprezentantka Trzeciego Świata. Dziś te kompleksy znikają.

Wiem, że od dziś będę się uśmiechać, gdy Europejczycy zaczną rozmowę na temat różnic pomiędzy nami. Pijcie swoje dobre wino i kupujcie nowe samochody – drodzy europejscy politycy. Najwyraźniej kierujemy się różnymi wartościami.

To wszystko.

I tak – dziękujemy Polsko. Słyszymy was i kochamy.

Advertisement

43 thoughts on “Drodzy Europejczycy

 1. Drodzy Ukraińcy
  Mieszkam w Warszawie, wino piję rzadko, moje auto jest z 1998.
  Wiele z tego co napisaliście o Europie to sama prawda i nam także w Polsce jest smutno z tego powodu. W tym kraju jednak pamietamy co to jest walka z dyktatura i wiele osób tutaj trzyma za Was kciuki.

 2. Bracia!
  Wierzę, że Wam się uda. Nawet przez moment w to nie wątpiłem. Jesteście bardzo silni.
  Jesteśmy z Wami. Całym sercem.

  • Jakie sie nam udalo. Polska utopiona jest w postsocjalistycznym syfie. Wolalbym 25 lat temu miec w Polsce polski majdan. Nawet wolalbym, zeby odstrzelono mi reke, ale przynajmniej nie musialbym zdychac przez te 25 lat i gapic sie na te postsocjalistyczne mordy z TVN24 i czytac tych rzygow z Gazety Wyborczej.
   My Polacy tez musimy odzyskac swoje panstwo, dla nas, dla narodu Polskiego. W Polsce rzadzi zydokomuna i taka jest prawda.

 3. Pingback: Etyka europejska | Filozofia marketingu

 4. Polska się papla w gównie po same uszy, więc w zasadzie nie macie nam co zazdrościć. Stwórzcie niepodległy kraj ukraiński – niepodległy znaczy nie będący pod żadnym wpływem obcych mocartsw. Gdybyście przyjeli zasady europejskie – stalibyście się tak samo żywymi trupami jak my i cała Europa.

 5. MAJDAN
  krew czyli życie
  stracili je dla życia Majdanu
  przechodzą do wieczności
  Majdan – do historii
  Majdan – symbol
  wolności i godności
  miłości i ofiary
  Majdan – duch odwagi
  obnażający żądze właadzy
  Majdan – miejsce święte
  w środku cywilizowanego świata
  wątpiącego w istnienie Boga
  (autor – Janusz Józef Adamczyk, napisałem ten wiersz 21 lutego 2014 r.)

 6. To wszystko prawda co napisałaś i prawie mi wstyd, że też jestem europejką choć mieszkam w Polsce, która swoje przeszła i jeszcze nie jest tak jak byśmy tego chcieli.Czytając Twój tekst pełen goryczy ale i nadziei pytam czy jeżeli już zwyciężycie i osiągniecie upragnioną wolność i sprawiedliwość nie osiądziecie na laurach i będziecie grzać się w promieniach sukcesu ? Pozdrawiam Cię ciepło i życzę siły i wiary w to, że zwykli ludzie w tej starej Europie są całym sercem z WAMI !

 7. Nieraz zasiadam i rozmyślam, że chciałbym być bogatszy. Bo klepanie biedy to nic przyjemnego. Lecz…prawdę mówiąc lepiej czułbym się gdybym u siebie w kraju był człowiekiem szanowanym, a nie tylko mięsem armatnim do napychania kieszonek sferze wyższej…
  Jako mieszkaniec Podkarpacia całym sercem się z Wami drodzy Ukraińcy łączę. W końcu to nawet niektórzy moi rodacy wyśmiewają nas – mieszkańców Podkarpacia, wrzucając do jednego wora z Wami. Ja z tego powodu nie odczuwam wstydu. Niech wstydzą się Ci co rzucają te przykre słowa w naszym kierunku. Jestem dumny z Was drodzy Bracia i Siostry Ukraińcy. Głowa do góry. Trzymam kciuki.

 8. Mam wrażenie, że zapomniałaś z jakiego powodu wybuchły te protesty. Z tego, co pamiętam, to dlatego, że wasz prezydent nie podpisał umowy stowarzyszeniowej z tą niegodną i parszywą Europą. A to, że teraz nikt tego nie pamięta….

  • Mylisz się, tak pisała Wyborcza i tak mówił TVN.
   Protestujący nie chcieli byc wepchnięci przez Janukowycza głebiej w objęcia Rosji i dlatego protestowali pokojowo, dopiero ataki tituszekj i oddziałów berkutu zaostrzyły sytuację.

 9. Polacy staraja sie, ale nie tyle ile mogliby, gdyby zrzucili z siebie resztki postsowieckich i nowych eurosowieckich okowow szczegolnie mentalnych i to i dla Ukrainy i dla samych siebie, wlasnego narodu, swoich dzieci, ktorych coraz mniej. A poziom wladz w ogole nie przystaje do poziomu pragnien i oczekiwan. Ukraincy ucza sie szybciej, choc wiekszym kosztem. Polacy widac nadal wola z lenistwa swoja tania wolnosc zamiast wolnosci polskiej, sarmackiej, szlacheckiej all-inclusive, bo dalej mysla, ale cos im sie nalezy za darmo bez daniny krwii i wysilku umyslowego oraz lwiej odwagi wbrew kultowi obywatelskiego tchorzostwa i kanapowej wegetacji. Daje nam przyklad Ukraina jak skrzydla rozwijac i swego gniazda bronic. Do boju orleta 🙂 Slawa Ukrainie

 10. Żegnaliśmy w piątek przy piwie kolegę z biura – akurat odchodzi (jedzie do Nigerii, żeby było śmieszniej). Usiłowałem zgromadzonych Irlandczyków uświadomić, że dzieje się właśnie na świecie coś istotniejszego niż sobotni mecz rugby z UK. Ciężko im było zrozumieć, o co chodzi. Wreszcie powiedziałem im coś do słuchu: jesteście, Irlandczycy, najbardziej łacińskim krajem w Europie. Nigdy nikogo nie podbijaliście, nie wykorzystywaliście. Zawsze uznawaliście prymat moralności nad siłą. Wreszcie o własnych siłach podnieśliście się na ekonomiczne wyżyny. Ale jednak do Ukraińców mam dzisiaj szacunku więcej. I to nawet nie dla tego, że stoją tam i giną – a nie cofają się. Dla tego, że przed ćwierćwieczem może 10% z nich mówiło po ukraińsku. A teraz mówi 80% (gaelicki, dla porównania, jest w Irlandii tak naprawdę językiem martwym).
  Zasługujecie na wolność, Ukraińcy. I życzę Wam, abyście mieli dość szczęścia, żeby ją uzyskać. I dość rozumu, żeby jej nie zmarnować.

 11. Masz rację Aleksandro.
  Gdybyś wiedziała jak u nas jest naprawdę na pewno byś rozgrzeszyła wielu zwykłych ludzi będących niefortunnie pod jażmem żydowskiego systemu o jakim dużo by przyszło opowiadać. Ale właśnie się w pewnym sensie o nim przekonałaś i zapewne niebawem gdy całkowicie zrzucicie własne kajdany ucisku i okradania was zrozumiesz go jeszcze bardziej.
  My Polacy choć niewiele zrobiliśmy by wam pomóc podziwiamy was za to co sami zrobiliście. To jest i będzie dla nas wzór jak walczyć. Upłynie trochę czasu nim zrozumiemy wartość waszych dokonń i siłe waszej determinacji, ale na pewno to dzięki wam za jakis czas powstaniemy i sami u siebie zaprowadzimy porządek.
  Cały świat przyglądał się z zaciśniętymi pięściami patrząc na wasze bohaterskie walki na Majdanie. Sam nie raz byłem pełny wściekłości i żądzy walki gdy widziałem jak odważnie pod gradem kul stawiacie czoła temu bandyckiemu systemowi.
  Marzę by tak jak we mnie i w reszcie mojego narodu wezbrała ta wściekłość i determinacja i byśmy waszym śladem wyszli po wolność i sprawiedliwość jaka już w latach 70-80-90 powinniśmy z taką determinacją wywalczyć. Jedno wiem, wasza walka nie poszła na marne. Utorowaliście swoja postawą innym narodom drogę do wolności. Jesteście wzorem do naśladowania pod każdym względem.
  Mnie jako Polakowi głupio jest, że tak niewiele mogliśmy zrobić dla was. Głupio mi za to na co pozwoliliśmy we własnym kraju przez co dzisiaj nie potrafimy wam pomóc. Może gdybyśmy to my w latach 70-90 zrobili taki Majdan jak Wy swój to Wy dzisiaj nie musieli byście robić swego?

  Od siebie jako człowieka będącego z wami całą świadomością i emocją powiem, że dziękuję wam za tą walkę, która mam nadzieję stanie się dla całej Polski i Europy przykładem już wkrótce do naśladowania.

 12. No jasne. I rozumiem oczywiście, że sytuacja ekonomiczna Ukraińców nie była w ogóle przyczyną protestów? Coraz większe zubożenie społeczeństwa (czyli brak tego obrzydliwego pieniądza), łupienie przez władze i oligarchów nie miały tu znaczenia? Zawsze wydawało mi się, że poczucie godności bierze się z tego, że oprócz wolności słowa, człowiek posiada wolność działania, w tym zarabiania i rozwijania swojej działalności gospodarczej. Jak wynika ze słów autorki, takie rozumienie godności nie obowiązuje na Ukrainie. Po niektórych wypowiedziach rzucanych przez protestujących aż strach pomyśleć jak będzie od teraz realizowana godność narodu ukraińskiego. Czy zamierzacie odbierać nam terytoria? A może powtórka z Wołynia? Wszak jeszcze trochę ludności polskiej mieszka na Ukrainie.

 13. Молодці !!!

  Bardzo się cieszę, że napisała Pani te słowa do tych eurpejskich bufonów. Na pewno ich nie będą czytać ale ważniejsze żeby przeczytali je szeregowi Polacy i Ukraincy. Spróbuję coś dodać i trochę dać wam w ten sposób do myślenia, bo lepiej wiedzieć to wcześniej.
  Ukraińcy się policzyli i poznali swoją siłę. Święta prawda! Odgięli karki, które my Polacy mamy głęboko pochylone. To co wy przeżywacie teraz my znamy z 1980r, a więc nie znamy już wcale, bo różni nasi i obcy polityczni demiurdzy już się postarali o to żebyśmy nie wchodzili w tamte klimaty. Starzy nie mają siły, bo lekko obrośli w tłuszcz i już im się nie chce do tego wracać, a młodzi nigdy nie poznali takiej atmosfery wolności. Są niewolnikami z urodzenia, choć o tym nie wiedzą! Myślą że żyją naprawdę, a są w matrixie. W zamian za różne promocyjne gadżety są tylko online i zajmują się sobą, a obudzą się kiedy już będą całkowicie zniewoleni i bezsilni. Na razie jeszcze wierzą, że gdy zajdzie potrzeba, to skrzykną się, jak przy ACTA, przez facebook lub inny portal ale to złudzenie. Technika, która tak im teraz dogadza i przesłania Świat, niestety, ich (czytaj nas) pogrąży, bo za sznurki w tym przedstawieniu pociąga ktoś inny! Nie macie nam czego zazdrościć bracia Ukraińcy. Wy będąc poza Ewrosojuzom nie oddajecie jeszcze swoich rodziców, na czas swojego urlopu, do szpitala, a gdy są bardziej starzy i bezbronni do przytułków. My, niestety, tak! A im dalej na zachód, czyli w stronę tej tzw. cywilizowanej Europy, tym gorzej. Wy jeszcze nie usypiacie ludzi tak jak się usypia niepotrzebne, chore lub stare zwierzęta. My, na szczęście też nie. Ale w tym raju tak. Tu administracja określa krzywiznę ogórka, który ma być dopuszczony na rynek, jednocześnie nie reagując na wiele patologii, które mają tu miejsce, łącznie z korupcją, która wcale nie różni się od waszej i jest tu tylko pozornie słodko. Tak jak w Soczi gdzie Putin zrobił w Rosji igrzyska za 50mld. My też się staramy i dla PR mamy stadion za dwa miliardy i niedokonczone autostrady po cenach dużo wyższych niż światowe! Wielu wydutkanych przedsiębiorców, choć jak się mówi sami w części są sobie winni, bo też chcieli posunąć bliźniego i nie tak całkiem niewinnie w tej grze brali udział. Nasza ziemia, za sprawą naszych “elit” powoli przechodzi w obce ręce. Nasz były prezydent też porobił w swojej siedzibie złocone krany. Całe to towarzystwo, które ma czelność nazywać się elitą wymieszało się z komuchami i już dziś nie odróżnisz jednego od drugiego. Prezydent z Solidarności wzmacniał tzw. “lewą nogę”, czyli w państwie, które miało się wybić na niepodległość i być wreszcie suwerennym, wzmacniał komuchów, których już w 1989r należało popędzić na Kamczatkę, a nie siadać z nimi do okrągłego, czy innego stołu. No chyba, że chcieli sobie pograć w butelkę. Nie wiem czy u was jest znana taka “zabawa”? Państwo nasze, podobnie jak wasze przepełnione Ruską agenturą, a podobno, odpowiednie służby nie schwytały do tej pory żadnego z nich. Teraz tylko ogłosiły, że Ruscy i Białoruscy agenci przenieśli się do was na Ukrainę. Tam mają teraz co robić, bo pali się grunt pod nogami dotychczasowej agentury! Bądźcie czujni! Nie łudźcie się też, że wśród was ludzi szlachetnych i walczących o swoją godność i prawa nie ma takiej swołoczy. Dzisiaj do Majdanu przyłączją się wszyscy, którzy chcą się wybić na waszej krwii, nawet ci którzy jeszcze wczoraj mogli strzelać do was z dachów Kijowa. U nas było podobnie, bo w 1980r. inna była Solidarność. Była ona polska i oddolna! Tworzyli ją w olbrzymiej większości ludzie, podobnie jak wy, umęczeni i pohańbieni. Niestety była wśród nich również agentura. Jak wiadomo Solidarność ta została rozwiązana, a póżniej zalegalizowana, ale już nie ta sama. Skutek taki, że trafiliśmy z jednego Sojuza w drugi i to na kolanach. Ale każą się nam mienić demokracją. Mamy, więc wolne i niesfałszowane wybory ale to wszystko lipa, bo może i wybory nie są sfałszowane ale przed nimi mózgi tak wyprane, że i tak wynik jest zgodny z tym co chcą oni, a nie naród. Tak oni, bo mimo, że to podział nieoficjalny, to on istnieje. Jeżeli wstąpicie do Ewrosojuza za wszelką cenę i bez postawienia odpowiednich warunków, to będzie z wami jeszcze gorzej niż z nami. My przed przystąpieniem do tej bezsensownej organizacji wcześniej oddaliśmy im za bezdurno swój rynek. Oddaliśmy za przysłowiową złotówkę swoje dobre i gorsze firmy. Następnie dostaliśmy od nich kredyty, które musiały być przeznaczone na działalność doradczą ich firm, no i częściowo firm naszych rodzimych cwaniaczków, którzy choć sami niewiele umieli też próbowali nas szkolić. Co oznacza przekonywanie nas jak to będzie nam dobrze kiedy już osiągnnniemy ich, czyli Ewrosojuza, standardy. I dlatego w Warszawie nie wydarzyło się to co na Majdanie w Kijowie. Już te standardy prawie osiągnęliśmy, bo nasze prawo całkim podporządkowaliśmy tym standardom i uczyniliśmy podrzędnym wobec unijnego. Efekt taki, że mamy ponad dwa miliony bezrobotnych i parę milionów ludzi na emigracji. Wyjeżdżamy z kraju, którego do końca nie zabrali nam Ruscy ani Niemcy. Jeździmy za chlebem podobnie jak wy i też podobnie nas traktują ci europejscy nadludzie. To nas wypieprzają z WIelkiej Brytanii, czy też Hollandii, bo niby zabieramy pracę tamtejszym leniom, którzy i tak żyją z zasiłku, a do roboty się wcale nie wybierają. A mimo, że nasze kobiety rodzą tam dzieci zwiększając tamtejszą populację kosztem naszej własnej, to jeszcze jesteśmy dla nich jak pawiany i chcą nas wysłać do dżungli. To nasze dzieci będą pracowały na emerytury tych cymbałów, a my umrzemy z głodu lub podamy się eutanazji do której nas powoli przyzwyczajają! To nie my biegamy gołą dupą po Londynie awanturując się przy tym bezkarnie, ale oni po Krakowie. Im wolno bo zostawią tu parę funciaków w knajpie, którą obrzygają i oszczą. Gdyby zrobił to Ukrainiec lub nawet Polak, to z pudła by nie wyszedł. Nauczyli nas poprawności politycznej i jeżeli chcecie się dowiedzieć co to znaczy, to zapraszam. Będziecie wiedzieli, że Murzyn, jest Afroamerykaninem lub człowiekiem o czarnym kolorze skóry ale wy możeci być białasami i nikomu, to nie przeszkodzi. Dowiecie się co to gender i trzecia, płeć społeczna, a może i pięć innych. Dowiecie się też, że z biedy, w którą wpędzi was własne państwo możecie stracić dziecko zamiast uzyskać jakieś wsparcie. A już na pewno go stracicie kiedy zdarzy się wam jakaś kłótnia w rodzinie albo zabronicie młodemu wyjść na dwór do kolegów, z którymi może się naćpać. Tak prawda! Wystarczy, że skoczy lub zadzwoni na policję i leżysz! Dowiecie się, że mandaty mogą wynosić nawet 9 tys. złotych, a płaca minimalna siedmiokrotnie mniej. Macie, więc coś do zyskania ale też dużo do stracenia. Tu nie ma raju, a i w USA ludzie śpią, tak jak u nas, w kartonach na ulicy. Dowiecie się, że chyba Świat idzie w złym kierunku i trzeba to zmienić. My zanim coś zaczęliśmy mieć, to straciliśmy, nie z własnej winy, prawie wszystko. Olbrzymia inflacja zjadła nasze i tak skromne oszczędności. Zrobiła z nas dziadów. Później ciężko się to odrabia. Unia wam nic nie da za darmo, bo dla nich tylko biznes ma znaczenie. Oni patrzą jak was wybzykać, a opowiadają jakieś górnolotne hasła. Gdybyście byli jakimś złodziejskim bankiem i wyprowadzili z niego zylion Euro, to spoko, podniosą podatki obywatelom, a was zasilą. Gdyby chcieli, to pomogliby wam od razu a nie gadali z Janukowyczem, który jest złodziejem i ukradzioną wam kasę trzymał w ich bankach, podobnie jak cała ta hałastra waszych oligarchów. Eurokraci zrobili sankcje i też nie wiadomo jak dolegliwe dopiero wtedy, gdy kasa była już na jakichś Kajmanach lub w innym miejscu ale bezpieczna i nie ma to dla nich znaczenia ilu was tam zginęło. To, że słyszysz od Europejczyków, że wasi faceci są mało przystojni lub inne takie duperele, to pozwól sobie to olać. Oni to mówią po to żeby was skłócić i oderwać Ukraińskie kobiety od ich mężczyzn i mieć je dla siebie. Ale oni się z nimi nie ożenią i nie będą z nimi wychowywać dzieci, a tylko będą chcieli je wykorzystać, bo już nie mogą sami patrzeć na te swoje angielskie i niemieckie paskudy. Niestety z biedy wiele kobiet daje się wymanewrować i otumanić kończąc w burdelach. Pamiętajcie, że Mojżesz prowadził Żydów do Egiptu przez lat 40 z jakiegoś powodu i bynajmniej dla pokonania tej odległości nie było potrzeba tak wiele czasu. Pamiętajcie też, że nie wszystko złoto co się świeci! Może wtedy unikniecie wpadnięcia z deszczu pod rynnę? Starajcie się wyrwać z ruskich szponów ale nie dajcie się złapać w inne, nawet europejskie, bo one nie są w niczym lepsze. Widocznie macie zarówno dla jednych, jak i drugich duże znaczenie skoro i jedni i drudzy chcą was dla siebie. Na pewno powody mają w jakiejś mierze różne, ale nie zmienia to faktu, że was chcą! Jeśli już udało się wam policzyć i poczuć swoją siłę, to teraz policzcie swoje aktywa i postawcie warunki, bo nawet najpiękniejsza panna, która z miłości oddała się przed ślubem, nigdy nie osiągnie tego co by mogła mieć zachowując do konca swoją czystość. Nie straćcie więc przedwcześnie cnoty Ukrainy, bo ta po trzech latach nie odrasta! A gdy już będziecie w tym raju, to po paru latach euforii zobaczycie jeszcze więcej niż jestem tu w stanie opisać ale wtedy może się wam już nie chcieć tego zmieniać. Choć może do tego czasu my się obudzimy i wspólnie uda nam się wprowadzić w Unii porządek oparty na prawdzie i wartościach innych niż tylko kasa. Może odetniemy od koryta tych którzy tylko mają gęby wypchane frazesami, a których można by jakoś z tego rozgrzeszyć gdyby działali oni na korzyść swoich krajów i ziomków, a nie w celu napchania tylko własnej kabzy. Korupcja wschodnia od zachodniej różni się, jak widać tylko skalą, bo motywy dla jej działania są wszędzie jednakowe. Macie, więc bardzo ciężki orzech do zgryzienia i mam nadzieję, że się wam uda wyremontować własne państwo. Życzę wam dobrych wyborów i mądrych przywódców. Wydaje mi się, że pierwszy symptom tej mądrości zbiorowej, to chłodne przywitanie Julii Tymoszenko na Majdanie. Zauważyliście, że ona tam przyszła na gotowe i jak myślę niewiele ją interesowało, to co przeżyliście stojąc trzy mesiące na mrozie i wtedy kiedy do was strzelali. Dla niej ważne było to, że ma już oczyszczone przedpole i można sięgnąć po władzę. Mam nadzieję, że się przeliczyła i odeślecie ją do Soczi na odpoczynek po zasłużonym pudle. Zemsta, którą ona proponuje jest głównie na rękę Putinowi i może doprowadzić do następnego rozlewu krwii i rozpadu kraju, który zostanie podzielony przez bratnią armię rosyjską. Może ona przyjść na wezwanie jakichś ukraińskich Rosjan, a wasi rosyjscy wojskowi dowódcy mogą poddać się bez walki. SŁAWA UKRAINIE!

 14. Polsce sie udalo to i wam sie musi udac? ludzie co wy mowicie kurwa w czym sie Polsce udalo? jestesmy rozkradani z kazdej strony polowa Polski albo wiekszosc to Niemiecki firmy, rzad nas sprzedaje z dnia na dzien mamy mniej Polskiej ziemi, taka europa wam sie podoba?

 15. Pingback: Majdan | Złe wiersze

 16. Polsce się udało????
  Co się Polakom udało? Sprzeniewierzyć wszystkie wartości. Zapomnieć o przelanej krwi przodków.

  Prawo? Tylko pieniądza rządzi. Godność, szacunek, honor to skrzydła przeszłości, z których opadły już wszystkie pióra i które jedynie w snach straszą czasem starsze pokolenia.

  PS
  Mieszkam w Warszawie, wina nie piję (innych trunków też), samochodu jako i pracy nie mam. Serce mi zostało a tym całym jestem z Wami.

 17. został popełniony rażący błąd w tekście 99,9999999% biorących udział w rozruchach w UK czy Francji którzy kradli i palili samochody to nie EUROPEJCZYCY tylko masa napływowa z AFRYKI I AZJI MNIEJESZEJ !

 18. Cyt.: “Zwrócę jedynie uwagę na fakt, że i Hitler został legalnie wybrany. Że za czasów Stalina też były “wybory.” Ups, o czym ja w ogóle mówię? Przecież z tymi dwoma też mieliście swoje układy, prawda? I to bez mrugnięcia okiem.” / Nie łączę obecnych wydarzeń z historią sprzed lat – co wszak zdarza się licznym Polakom – tym bardziej proszę autorkę o “uważność”. Czytam akurat w Warszawie gdzie tuż za oknem, o piątej, grają “Marsz Mokotowa”, ale mógłbym czytać też na “ziemiach odzyskanych” gdzie starsi sąsiedzi …niesamowite (eufemizm) historie opowiadali. Jeszcze raz podkreślam, nie łączę tych spraw, czasów i ludzi, ale proszę o wzajemność.

 19. Starej europejskiej wampirzycy chodzi tylko o wydojenie Ukrainy ekonomiczne (zasoby żyznej ziemi czy złóż ropy i gazu mają nie mały potencjał). Najlepiej gdyby to państwo funkcjonowało sobie pośrodku między UE a Rosją, CAŁKOWICIE niezależne i miało mądrych przywódców którzy pozwoliliby się Ukraińcom bogacić. I temu kibicuję osobiście tak jak opuszczeniu przez nasz kraj – Polskę eurokołchozu i działanie na własny rachunek być może w ściślejszym sojuszu z Ukrainą właśnie. Obawiam się jednak że ten zryw skończy się tak jak się skończył w Polsce. Najpierw ograbieniem jej przez łżeelity (“pomarańczowi” i Janukowycz swoje zarobili) a teraz aneksją do eurosocjalistycznego potwora w zamian za “pomoc” która zadłuży ten kraj tak jak zadłużono Polskę.
  http://odyssynlaertesa.wordpress.com/2013/12/16/cynik9-kulminacja-cyklu-wojny-w-2014-czego-szuka-stary-podzegacz-na-ukrainie/

 20. Prawo Godwina jak widać na Ukrainę jeszcze nie dotarło. Choć nawet pomijając tą zasadę myślę, że naprawdę trzeba wiele tupetu, aby oskarżać Europę o naiwne dogadywanie się z Hitlerem, gdy chwilę później SS Galizien z tymże Hitlerem tą Europę mordowało…

  Przeraża też brak refleksji, że to własnie Europa, jej bliskość i jej starania sprawiły, że czołgi na tych ludzi nie wyjechały i ich nie rozjechały. Gdyby Ukraina nie znajdowała się na rogatkach Unii Europejskiej, tylko gdzieś na Kaukazie to cała sytuacja wyglądała by kompletnie inaczej.

  Przekonanie, że Unia Europejska zamiast nawoływać do negocjacji z osobą, która trzymała rękę na spuście powinna sama Janukowycza obalić jest po prostu naiwne. Niby jak? Własnym wojskiem? To by się dopiero dobrze skończyło… A może brutalnymi sankcjami ekonomicznymi, które tym bardziej uzależniłyby Ukrainę od rosyjskiej pomocy gospodarczej, wpędzając ją jeszcze bliżej w jej obręb wpływów?

  Nawet nie chce się komentować cudownej wiedzy historycznej autorki i jej przekonania, że Europa od 100 lat (sic!) leży na laurach. Oraz pretensji, że po tym jak zdołaliśmy wyrobić sobie wcześniej lub później jakieś demokratyczne standardy, to ich przestrzegamy i nasze różnice oraz nieporozumienia rozstrzygamy w wyborach oraz ławach sejmowych, zamiast na ulicach.

  Ale już naiwne przekonanie, że Ukraińcy walczyli tylko o wolność i godność, a pieniądze i szalejący na Ukrainie kryzys gospodarczy nie mają z tym nic wspólnego to już po prostu potwarz dla logiki. Tym bardziej, że Majdan nie postał by tych dwóch miesięcy, gdyby nie pieniądze Europy i Ameryki. A teraz to my będziemy tą stojącą na granicy bankructwa Ukrainę z tego kryzysu wyciągać naszymi, tak pogardzanymi przez autorkę, pieniędzmi.

  Nie wymagamy żadnej wdzięczności, to oczywiste, że tak trzeba. Ale przydałaby się chociaż odrobina zdrowego rozsądku. Bo ten nowy kraj powstaje naprawdę nie tylko dzięki dzielnym protestującym, stojącym na Majdanie. A tego typu myślenie spowoduje, że nawet jeśli powstanie, to długo sobie nie potrwa…

 21. Zawsze byliśmy przedmurzem Europy, ale tej Europy, którą sami wyśniliśmy, a my – dając upust naszym kompleksom, chcieliśmy wierzyć, że ona taka jest… Nigdy nie czułem kompleksu w stosunku do Zachodu, tego gnuśnego, powierzchownego, często prymitywnego i gburowatego… a to nasze polsko-ukraińskie pogranicze, z jego smutną i pogmatwaną historią, tragediami o skali których wiemy tylko my, bo oczywiście nikogo nie interesuje w tym fikcyjnym wielkim świecie ułudy tragedia naszych narodów, dlatego jestem tam gdzie szanuje się wolność, walczy o nią, troszczy, dba. Dlatego jestem z Wami – dzięki i nie dajcie się ograbić politykierom chodzącym na pasku rozmaitych obcych interesów, wyciągajcie wnioski z “polskiej”, dość smutnej lekcji. Trzymajcie się bracia bez Wolnej Ukrainy – nie ma Wolnej Polski. Dzięki za przykład, razem damy radę!

 22. tak ,wielcy ideowcy…a 5 miliardów USD, przyjęte od zachodu w przeciągu ostatniej dekady to pikuś…NIe pieprz mi o ideach, bo chochły nie mniej pazerne od innych narodów, a że biedniejsi to po prostu usa poniosły mniejsze koszty.A teraz zacznie się u was burdel i rzeź jak to miało miejsce gdy rewolucję przeprowadzali wasi pradziadowie, a przewodził im inny rewolucjonista jak zasłany z zachodu w bydlęcym wagonie, ten którego pomniki dzisiaj lecą z postamentów…Tamci też pieprzyli o sprawiedliwości, równości i braterstwie, topiąc Słowian w morzu krwi…

 23. ALTERNATYWA
  nowy świat
  stare myślenie
  zgniła wolność
  trzeba przebudzenia
  póki Majdan gorący
  jutro może być za późno
  wszystko się stanie stare
  nawet dzieci nowo narodzone
  (Autor – Janusz Józef Adamczyk, wiersz napisany w nocy z 1/2 marca 2014 r. w Świdniku)

 24. Nie oddamy ziemi skąd nasz Europejski Lud !
  Europejski my naród, Europejski lud, Królewski szczep Europy.
  Nie damy, by nas gnębił Azjatycki wróg!

  Bo cała Europa to jedna rodzina
  Starszy czy młodszy chłopak czy dziewczyna
  Hej, łączmy się, hej, hej łączmy się.

 25. Ja Was podziwiam teraz jeszcze bardziej niż za Majdan. Staliście się zakładnikami pokoju i niezwykłą godnością stawiliście bierny opór arogancji i imperializmowi Rosji. Tej samej, przed którą cała Europa się trzęsie.
  Masz rację, Europie chodzi o pieniądze. Ale problemem jest jeszcze coś innego: totalny brak zrozumienia Wschodniej Europy przez Zachodnią Europę. Im dalej na zachód tym jest gorzej. Włosi, Hiszpanie, Francuzi nie mają zielonego pojęcia o co Wam właściwie chodzi. Nad tym trzeba pracować.
  Póki co trzymajce się nadal dzielnie. Budujcie Wasz kraj, niech rośnie w siłę i zamożność. Kompleksy możecie sobie darować. Myślący i uczciwi ludzie w Polsce i Europie Was żywią do Was wielki szacunek za to, co zrobiliście na Majdanie i za to, że uniknęliście eskalacji przemocy na Krymie. Pozdrawiam gorąco.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s