Kronika wydarzeń na Ukrainie, 21.02.2014, piątek:

13:04 – Plan uregulowania ukraińskiego kryzysu wejdzie w życie dopiero po uzgodnieniu z Majdanem, – oświadczył w rozmowie z dziennikarzami lider frakcji „Batkiwszczyna” Arsenij Jaceniuk po zakończeniu posiedzenia frakcji, źródło:

12:03 – W Winnicy Plac Sowiecki został przemianowany na Plac Bohaterów Majdanu – w ten sposób deputowani Winnickiej Rady Miejskiej postanowili uwiecznić pamięć poległych w Kijowie aktywistów Majdanu, źródło:  

12:00 – Frakcja Partii Regionów w Radzie Miejskiej Winnicy zadecydowała o samorozwiązaniu – oświadczył podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej prezydent miasta Winnicy Grojsman, źródło:

11:33 – Działalność i symbolika Partii Regionów, Partii Komunistycznej oraz umieszczenie portretów Wiktora Janukowycza w gabinetach funkcjonariuszy zostały zakazane przez Radę Miejską Drohobycza (Obwód Lwowski). Decyzja została podjęta podczas nadzwyczajnej sesji 20 lutego 2014 r., która odbyła się późnym wieczorem przed gmachem Drohobyckiej Rady Miejskiej. Już wcześniej działalność i symbolika PR I PK zostały zakazane przez kilka rad miejskich i rejonowych w Obwodzie Lwowskim, źródło:

11:15  – Wołodymyr Olijnyk, zastępca frakcji Partii Regionów w Radzie Najwyższej Ukrainy, oświadczył, iż Partia Regionów gotowa jest do głosowania za przedterminowymi wyborami prezydenta w grudniu 2014 roku, jeśli kwestia ta znajdzie się w porozumieniu dotyczącym uregulowania sytuacji na Ukrainie. Parafowanie porozumienia powinno odbyć się o 12:00 w Administracji Prezydenta Ukrainy, źródło:

8:11 – Ustalono tożsamość jeszcze jednego poległego wskutek strzału snajpera – synek zamordowanego Dato Kipiani ma dopiero 1 roczek. Zmarły w karetce pogotowia aktywista Majdanu był wg informacji gruzińskich mediów obywatelem Gruzji, który od roku mieszkał w Kijowie. Zgodnie z oficjalnymi danymi Ministerstwa Zdrowia Ukrainy stanem na 8:00 zarejestrowano 77 zabitych, służba medyczna Euromajdanu podaje natomiast liczbę przekraczającą 100 osób,  źródła:

7:51 – W nocy 21 lutego 2014 w miasteczku Browary pod Kijowem przez nieznane osoby rozebrany został kolejny pomnik Lenina. Media donoszą, że podobne akcje odbyły się tej nocy również w 4 innych ukraińskich miastach, źródło:

Ludmiła S.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s